Pomysłowa aranżacja przedpokoju w bloku

Przedpokój to wbrew pozorom istotne miejsce. Miejsce przychodne, gdzie najczęściej zostawiamy tylko płaszcze, a przecież jest to niejako wizytówka domu, zapowiedź tego, co zobaczymy dalej,. Warto wiec utrzymać w nim szyk i pokazać swoją kreatywność i artystyczne zacięcie już od samego progu. Mieszkania w bloku niestety nie są duże, 3/4 metrażu idzie przecież na główne pomieszczenia, np. salon (wiesz już, jak urządzić salon z kominkiem?). Co powinno znaleźć się każdym przedpokoju i jak zaaranżować wszystko ze smakiem?

1. Przede wszystkim – szafy. Jak najbardziej pojemne, ale i dyskretnie wpuszczone w ścianę (wykorzystajmy każda wnękę!), będące jej przedłużeniem. Możemy nawet zrezygnować ze standardowych uchwytów – wystarczy otwieranie na klik. Dobrze, aby zabudowa była jednolita, a jeśli umieszczamy szafę na tej samej ścianie, w której są drzwi – warto upodobnić ją do nich pod względem koloru. Szafa powinna być dobrze „zorganizowana” wewnątrz. Dbajmy o podział rzeczy w środku na: buty (osobno kozaki obuwie letnie, zimowe…), płaszcze itd. Dobrym pomysłem jest także wydzielenie miejsca dla gości. Nie będzie potem problemu z nieładem i ewentualnym pobrudzeniem czyichś rzeczy.

2. Oświetlenie mebli – nie musi być mocne, raczej powinno wytwarzać miłą, delikatną atmosferę. Powinna także pojawić się lampa (warto starannie dobrać ładny abażur) – powinna dawać silne światło: często nie tylko chcemy przejrzeć się przed wyjściem, ale i musimy nieraz podpisać dokumenty we drzwiach (np., gdy przynosi je listonosz).

3. Lustra, najlepiej duże, alby każdy dobrze mógł się widzieć zaraz po wejściu do mieszkania już po zdjęciu płaszcza), ale i przed wyjściem. 4. Szafeczka/półeczka. Oczywiście, aby móc odłożyć gdzie torebki, rękawiczki. Ze względu na brak miejsca, często właściciele mieszkań decydują się na to drugie rozwiązanie.

4. Fotel/puf/krzesełko. To już rozwiązanie dla tych, którzy maja większe przedpokoje. Znakomite, by usiąść i założyć buty czy położyć coś na chwilę.

5. Tapeta. Ponieważ piszemy o małych przedpokojach – powinna mieć jasny kolor. Nie musi być wcale gładka. Odważni aranżerowie stosują na przykład takie rozwiązanie: tapeta biała z czarnymi wzorkami przypominającymi np. pajączki plus czerwone obicie szaf. Stylowy kontrast.

6. Posadzka – najlepiej sprawdzą się odporne na ścieranie płytki. Panele nie są dobrym rozwiązaniem. Wart pamiętać także o wycieraczce.